Wyszukiwarka alternatywna (przeszukuj zasoby wszystkich bibliotek)
Wczytywanie

Strona główna » Działy » Zbiór tematyczny » Kolekcje (zbiory/zespoły) » Kolekcja (zbiór/zespół)bdquo;Pocztówki - Gmina Węgliniec” » Teczki (jednostki archiwalne) » Teczka (jednostka archiwalna)„Czerwona Woda - Rothwasser”

 

Czerwona Woda 1943

Kolekcja (zbiór/zespół): Pocztówki - Gmina Węgliniec, Słowa kluczowe: Rothwasser, Czerwona Woda


Czerwona Woda – wieś w województwie dolnośląskim, w powiecie zgorzeleckim, w gminie Węgliniec. Leży na południowym skraju Borów Dolnośląskich nad rzeką Czerna Mała. Jedna z najstarszych wsi w Puszczy Zgorzeleckiej, powstała prawdopodobnie na przełomie XII i XIII wieku. W źródłach pisanych z 1348 roku występuje jako Rotenwazzir. W latach 1491-1492 wieś była własnością rodu von Penzig i wchodziła w skład Państwa Pieńskiego. Po 1492 roku wieś znalazła się pod władzą mieszczan zgorzeleckich. Najstarszą budowlą we wsi jest kościół. Po raz pierwszy pisemna wzmianka o kościele w Czerwonej Wodzie pojawia się w 1481 roku, w piśmie Kacpra Marieny, wikarego z Budziszyna. Obecny kościół Wniebowzięcia NMP wybudowano w 1784 roku.Do świetności, po wojennej dewastacji, doprowadził go ks. Prałat Stanisław Zając. Jako proboszcz parafii, działając z pasją i pełnym osobistym zaangażowaniem, w latach 1970 – 2000, gruntownie wyremontował kościół i wybudował budynek parafialny.


Nazwa dokumentu: Czerwona Woda 1943
Dział: Zbiór tematyczny
Kolekcja (zbiór/zespół): Pocztówki - Gmina Węgliniec
Teczka (jednostki archiwalna): Czerwona Woda - Rothwasser
Numer ID: CATL 41 C / 2.3.1
Sygnatura: brak
Autor: Walla, R.
Data wytworzenia: 1943-01-01
Miejsce wytworzenia: Gleiwitz
Typ dokumentu: fotografia
Prawa do dysponowania publikacją: Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Węglińcu; Jacek Majdziak-ofiarodawca
Licencja: Creative Commons Uznanie Autorstwa - Użycie Niekomercyjne (CC-BY-NC)
Słowa kluczowe: Rothwasser, Czerwona Woda
Dostępność: Wersja cyfrowa dostępna w Internecie
http://dlibra.karta.org.pl/catl/dlibra/docmetadata?id=13097&from=publication
Ten dokument dostępny jest w formie oryginalnego skanu dobrej jakości w Bibliotece Cyfrowej CATL. Kliknij tutaj aby przejść do tego dokumentu (link otworzy się w nowym oknie).
Zobacz inne publikacje z teczki (jednostki archiwalnej): "Czerwona Woda - Rothwasser"
Poniższe publikacje ułożone są w kolejności ich dodania do teczki (najnowsze po lewej stronie). Po każdym kliknięciu na inne archiwalia/publikacje porządek w obrębie teczki (jednostki archiwalnej) pozostaje taki sam.


  • image
  • image
  • image
  • image
  • image
  • image
  • image
Nazwa kolejnej publikacji po najechaniu na miniaturkę!

Skomentuj
Jeśli posiadasz informacje pozwalające na uzupełnienie opisu tego materiału, skontaktuj się z nami wykorzystując poniższy formularz:


Imię i nazwisko:

Opis:
Adres email:
Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności jest partnerem Fundacji Billa i Melindy Gates w przedsięwzięciu, które ma ułatwić polskim bibliotekom publicznym dostęp do komputerów, Internetu i szkoleń. Program Rozwoju Bibliotek w Polsce jest realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.